Malacca youngsters dominate 100PLUS National Junior Badminton Circuit
Posted on 21 April 2012
 
KUALA LUMPUR (April 21, 2012): Malacca dominated the 100PLUS National Junior Badminton Circuit (Zone B) when they won seven out of the 16 titles at stake on Saturday.
 
Zone A was held at Terengganu BA Stadium from Wednesday and saw more than 300 young players competing in four age divisions – Under-18, Under-16, Under-14 and Under-12 boys and girls singles and doubles events.
 
Boon Wei Ying was the toast of the Malacca team after she won the girls’ Under-18 singles and doubles crown.
 
In the singles, she outplayed Johor’s Kaw Meng Wei (Johor) 21-16, 21-19, before teaming up with Cindy Lim to once against deny Meng Wei, who partnered Lim Zhi Yun. The Malacca lasses won 21-13, 21-18.
 
Two other players also won two titles on Saturday, with Malacca’s James Hong winning the boys Under-12 crowns and Negri Sembilan’s Chen Tan Jie the Under-12 gold medals.
 
Tan Jie’s two victories were among the four won by Negri Sembilan, who finished as runners-up to Malacca. Selangor won three titles while Johor and hosts Terengganu won one crown each.
 
For full results from Zone B, please log on to: http://www.tournamentsoftware.com/sport/draw.aspx?id=445EA9F6-CE85-42A8-BC78-5D496DCBDDC7&draw=2
 
Meanwhile, the finals of Zone A, which is being held at the KLBA Stadium, Cheras, will begin at 8.30am on Sunday.
 
Penang’s pocket dynamo Goh Jin Wei will be gunning for another double in the girls Under-12 competition.
 
For full results of today’s matches, please log on to: http://www.tournamentsoftware.com/sport/matches.aspx?id=DF56DF3F-E0A9-4EE5-B5DA-BC0534136241
 
RESULTS (Finals)

Zone B

Boys
Under-18
Singles: Lim Zhen Ting (Selangor) bt Ai Wei Jian (Selangor) 11-21, 21-16, 21-9.
Doubles: Choo Khai Hang-Mohd Razlan Shah M. Ridzuan Shah (Negri Sembilan) bt Lee Jian Yi-Woon Mun Chun (Selangor) 21-19, 21-10.
 
Under-16
Singles: Aaron Chia Teng Fong (Malacca) bt Wong Wai Jun (Negri Sembilan) 21-17, 21-11.
Doubles: Chen Jia Huo-Goh Sze Fei (Negri Sembilan) bt Nur Izuddin Romsani-Sia Chun Kang (Johor) 16-21, 25-23, 21-14.
 
Under-14
Singles: Chen Tang Jie (Negri Sembilan) bt Mohamad Rausyan Shah (Negri Sembilan) 21-8, 21-16.
Doubles: Chen Tang Jie-Mohamad Rausyan Shah (Negri Sembilan) bt Lai Jian Hwa-Ngai Yong Kien (Negri Sembilan) 21-12, 21-15.
 
Under-12
Singles: James Hong Jun (Malacca) bt Ng Tze Yong (Johor) 21-14, 21-11.
Doubles: James Hong Jun-Liaw Boon Sung (Malacca) bt Khoo Yap Hong-Yap Roi King (Johor) 21-18, 19-21, 21-19.
 
Girls
Under-18
Singles: Boon Wei Ying (Malacca) bt Kaw Meng Wei (Johor) 21-16, 21-19.
Doubles: Boon Wei Ying-Cindy Lim (Malacca) bt Kaw Meng Wei-Lim Zhi Yun (Johor) 21-13, 21-18.
 
Under-16
Singles: Lim An Chee (Malacca) bt P. Bhirentha (Selangor) 21-19, 21-12.
Doubles: K. Bhirentha-Payee Lim Peiy Yee (Selangor) bt Azra Najwa Che Mohd Rozi-Lim An Chee (Malacca) 21-19, 21-14.
 
Under-14
Singles: Nazatul Syuhada Mohd Amran (Terengganu) bt Lydia Ngor Zhuang Yi (Selangor) 21-14, 21-16.
Doubles: Dhurah Izzah-Wong Kelly (Johor) bt Lydia Ngor Zhuang Yi-Too Shen Yee (Selangor) 21-14, 21-16.
 
Under-12
Singles: Ng Wan Win (Selangor) bt Yap Su Ling (Malacca) 18-21, 21-8, 21-18.
Doubles: Toh Ee Wei-Yap Su Ling (Malacca) bt H. Dharshana-Ng Wan Win (Selangor) 21-16, 21-12.


«  Back