100PLUS National Junior Badminton Circuit 2012: Zulhelmi following in older brother's footsteps
Posted on 12 February 2012
 

KUALA LUMPUR (Feb 12, 2012) - Zulhelmi Zulkiffli showed he has the moves like elder brother Zulfadli when he won the first leg of the 100PLUS National Junior Badminton Circuit (Zone A) at the Perlis BA Hall in Kangar today.

Zulfadli, who was the 100PLUS National Grand Prix Boys’ Under-18 champion last year, before going on to become the first Malaysian to win the boys’ singles crown at the World Junior Championship, also won the Asian Junior title in 2011 and his younger brother could be one for the future.

Playing in the Under-16 category in Perlis, Zulhelmi was a class above his opponents, winning all but one match in straight games.

In the final against Kelantan’s Ahmad Maziri Mazlan, the Kuala Lumpur lad carved out a convincing 21-15, 21-15, victory.

Meanwhile, Perak’s Chan Ren Cong took home the Boys’ Under-18 singles and doubles crowns.

He won the singles title by beating Penang’s Teoh Khai Siang 21-6, 21-13 and then teamed up with Chong Shi Yew to beat Penang’s Lim Ming Chuen-Teh Sheen Yale 17-21, 21-5, 21-17

For full results on Zone A, please visit here:  

In Zone B, Ai Wei Jian defeated Selangor teammate Lim Zhen Ting 23-21, 21-18 to take the Boys’ Under-18 singles title while Malacca’s Boon Wei Ying claimed a double in the Girls’ Under-18.

She started off by beating Johor’s Kaw Meng Wei 21-12, 21-17 then partnered Cindy Lim to beat teammates Yee Qui Fang-Yvonne E Chia Ling 21-17, 21-19.

For full results on Zone B, please visit here

Meanwhile, Sarawak dominated the boys’ competition in the Sabah-Sarawak Zone with Sabah ruling the girls’ division.

Sarawak boys won seven of the eight titles at stake at the Sarawak BA Hall in Kuching with the Sabah girls taking six of the eight crowns.

For full results, please visit here

Results (All finals)

Zone A

Boys
Under-18

Singles: Chan Ren Cong (Perak) bt Teoh Khai Siang (Penang) 21-6, 21-13. Doubles: Chan Ren Cong-Chong Shi Yew (Perak) bt Lim Ming Chuen-Teh Sheen Yale (Penang) 17-21, 21-5, 21-17.

Under-16
Singles: Zulhelmi Zulkiffli (Kuala Lumpur) bt Ahmad Maziri Mazlan (Kelantan) 21-15, 21-15.
Doubles: Amirul Hakimi Yusrizal-Tan Vi Hen (Perlis) bt Lee Ching Kian-Leong Wen Hao (Kuala Lumpur) 21-17, 17-21 21-18.

Under-14
Singles: Cheerandeev Arutchelvan (Penang) bt Muhd Syauqi Puzi (Kedah) 17-21, 21-13, 21-7.
Doubles: Ng Eng Cheong-Ooi Zhao Zhi (Penang) bt Ang Kang Wen-Cheerandeev Arutchelvan (Penang) 21-17, 9-21, 21-19.

Under-12
Singles: Chia Wei Jie (Kuala Lumpur) bt Lee Wei Hong (Penang) 21-9, 22-20.
 Doubles: Chia Wei Jie-Lim Chong King (Kuala Lumpur) bt Lee Wei Hong-Liew Jun Rong (Penang) 21-18, 21-15.

Girls
Under-18
Singles: Nur Aiffa Tajeri (Kedah) bt Sharmila Gopal (Penang) 19-21, 21-11, 21-13.
Doubles: Ang Ferng Ying-Rasnith Kaur Grewal (Penang) bt Lim Sin Pei-Nur Aiffa Tajeri (Kedah) 16-21, 21-13, 21-15.

Under-16
Singles: Dheshnee Ganesan (Penang) bt Chua Cheah Lin (Penang) 15-21, 21-15, 21-17.
Doubles: Koh Ching Woon-Noor Hazwani Hazair (Kedah) bt Natalie Wong-Tan Jun Yi (Kedah) 18-21, 21-16, 21-17.

Under-14 Singles: Desiree Siow (Perak) bt Loh Bao Ying (Kuala Lumpur) 21-19, 22-24, 21-12.
Doubles: Loh Bao Ying-Nur Johana Adryana Saha (Kuala Lumpur) bt Chuah Xin Er-Lim Chen Yen (Penang) 24-22, 21-8.

Under-12
Singles: Goh Jin Wei (Penang) bt Eoon Qi Xuan (Perak) 21-12, 21-8.
Doubles: Goh Jin Wei-Jaslyn Hooi Yue Yann (Penang) bt Eng Sin Jou-Ong You Thien (Kedah) 21-9, 21-10.

Zone B

Boys

Under-18
Singles: Ai Wei Jian (Selangor) bt Lim Zhen Ting (Selangor) 23-21, 21-18.
Doubles: Muhammad Amzzar Zainuddin-Muhd Fathyllah Aiman Nazri (Johor) bt Choo Khai Hang-Mohd Razlan Shah M. Ridzuan Shah (Negri Sembilan) 21-16, 21-16.

Under-16
Singles: Bong Guang Yik (Malacca) bt Nur Izuddin Romsani (Johor) 21-16, 21-17.
Doubles: Nur Izuddin Romsani-Sia Chun Kang (Johor) bt Muhd Sharul Nazim Rahman-Muhd Sharul Nizam Rahman (Putrajaya) 21-10, 21-14.

Under-14
Singles: Chen Tang Jie (Negri Sembilan) bt Mohamad Rausyan Shah (Negri Sembilan) 21-14, 21-14.
Doubles: Kwek Yee Hao-Leong Wei Lun (Johor) bt Chen Tang Jie-Mohamad Rausyan Shah (Negri Sembilan) 13-21, 22-20, 23-21.

Under-12
Singles: Ng Tze Yong (Johor) bt Ting Hock Yu (Johor) 22-20, 21-16.
Doubles: Jason Teh Jia Heng-Ting Hock Yu (Johor) bt Tan Foo Hou-Tan Yong Shen (Negri Sembilan) 21-11, 21-13.

Girls
Under-18

Singles: Boon Wei Ying (Malacca) bt Kaw Meng Wei (Johor) 21-12, 21-17.
Doubles: Boon Wei Ying-Cindy Lim (Malacca) bt Yee Qui Fang-Yvonne E Chia Ling (Malacca) 21-17, 21-19.

Under-16
Singles: Bhirentha Karupathevan (Selangor) bt Teoh Mei Xing (Selangor) 21-11, 21-9.
Doubles: Azra Najwa Che Mohd Rozi-Lim Ann Chee (Malacca) bt Bhirentha Karupathevan-Payee Lim Peiy Yee (Selangor) 21-18, 21-15

Under-14
Singles: Nazatul Syuhada Mohd Emran (Terengganu) bt Kelly Siow Zhi Xin (Negri Sembilan) 23-21, 21-9.
Doubles: Joanne Wee Shoun Zhi-Seah Lin (Malacca) bt Chen Yi Teng-Suganthi Ramanathan (Putrajaya) 20-22, 21-11, 21-15.

Under-12
Singles: Yap Su Ling (Malacca) bt Ng Wan Win (Selangor) 21-12, 21-18.
Doubles: Toh Ee Wei-Yap Su Ling (Malacca) bt Dharshana Haridass-Ng Wan Win (Selangor) 21-11, 21-9.

Zone Sabah-Sarawak

Boys

Under-18
Singles: Jong Wee Fook (Sarawak) bt Anthony Samin Jr (Sabah) 21-10, 22-24, 21-13.
Doubles: James Liaw Hyuen Gloong-Jong Wee Fook (Sarawak) bt Brandon Caine Mail-Tan Jinn Ye (Sabah) 21-11, 21-19.

Under-16
Singles: Clement Chieng Jia Yew (Sarawak) bt Datu Mohd Shafuan Nizam Sardik (Sabah) 21-10, 21-15.
Doubles: Donaven Sujang Ak Majang-Kam Sing Siong (Sarawak) bt Mohd Hafeez Sazali-Mohd Nur Syazwansyah Suriansa (Sabah) 22-20, 21-18.

Under-14
Singles: Wilson Lau Ngie Ding (Sarawak) bt Aaron Chieng Jin Yu (Sarawak) 21-13, 21-15.
Doubles: Ong Yen Chang-Wilson Lau Ngie Ding (Sarawak) bt Eddrall Atek-Goh Ting Yu (Sabah) 21-17, 26-24.

Under-12
Singles: Syafiq Azhar Haizan (Sarawak) bt Ling Dai Hau (Sabah) 21-11, 21-17.
Doubles: Ling Dai Hau-Syafiq Serikin (Sabah) bt Barrie Chong Kwang Wei-Nik Azizi (Sarawak) 21-9, 21-15.

Girls
Under-18

Singles: Cheong Sing Yueh (Sabah) bt Vinnie Liong Xing Thong (Sarawak) 21-15, 21-16.
Doubles: Cheong Sing Yueh-Ester Leevinia Samin (Sabah) bt Michelle Kong Kai Ping-Vinnie Liong Xing Thong (Sarawak) 21-12, 21-16.

Under-16
Singles: Donnetta Moisol (Sabah) bt Teh Xiao Xuan (Sabah) 17-21, 21-17, 21-16.
Doubles: Joanne Chai Guan Jun-Teh Xiao Xuan (Sabah) bt Donnetta Moisol-Lydia Habirin (Sabah) 20-22, 21-15, 22-20.

Under-14
Singles: Florence Tiong Yee Wen (Sarawak) bt Valerie Liong Xing Yuen (Sarawak) 22-20, 17-21, 21-10.
Doubles: Kam Wei Li-Yong Ping Ping (Sarawak) bt Chan Pei Xin-Jee Yu Fei (Sarawak) 21-17, 22-20.

Under-12
Singles: Tan Yun Ying (Sabah) bt Felicia Fong Xin Hui (Sarawak) 21-14, 21-18.
Doubles: Felicia Fong Xin Hui-Flora Fong Xin Jie (Sarawak) bt Jessica Calvin-Macnella Michele (Sabah) 21-13, 17-21, 21-11.


«  Back